Školní jídelna

Vaříme na přání...

Významné dny v naší školní jídelně

22. 3. Světový den vody

V tento den se naše školní jídelna připojí formou podávání vody v těchto formách: pramenitá voda, voda s citrónem, voda s mátou, okurková voda.

7. 4. Světový den zdraví

Světový den zdraví se slaví každoročně 7. dubna. Jelikož tento den připadá na sobotu, my si v naší školní jídelně v pátek 6. dubna uspořádáme ochutnávku netradičních zeleninových salátů.

5. 5. Světový den hygieny rukou

Nejen k tomuto datu si připomeneme, jak je důležité si mýt ruce, především jako prevenci nejen proti nemoci špinavých rukou, tedy žloutence.

3. květnový víkend – Mezinárodní den celiakie

Jako vyjádření solidarity, si 18. května okusíme bezlepkovou dietu, kterou někteří z dětí naší školy musí každodenně, doživotně dodržovat.

Celiakie (Herterova choroba) je chronické střevní onemocnění, které je podmíněno vrozenou nesnášenlivostí lepku. Lepek je jednou ze součástí zrna některých obilovin. Je obsažen v pšenici, žitu, ječmeni a ovsu. To znamená, že tyto obiloviny a výrobky z nich připravené se musí z diety vyloučit.

4. úterý v květnu – Den mléka

Během roku slavíme různé významné dny a svátky. Víte, že i mléko má svůj den? Mléko je náš první nápoj a zároveň jídlo, které v životě okusíme.

Náš den připadá na 22. 5. 2018, a proto i naše školní jídelna bude tento den slavit. Zařadíme do svého jídelního lístku pokrmy pouze z mléka a mléčných výrobků.

Mléko v lidské výživě je velmi hodnotnou potravinou, neboť obsahuje důležité živiny, jako jsou sacharidy, tuky, bílkovinné látky, minerální soli, vitamíny a enzymy. Mléko a výrobky z něj jsou rovněž významným zdrojem vápníku.

13. 5. Světový den koktejlů

Určitě bude i nějaký koktejlek na našem nápojovém lístku.

„ Zamícháno, protřepáno!!!“

 16. 10. Světový den výživy

Každoročně si dne 16. října připomínají lidé Světový den výživy, který slouží k upozornění na současné problémy související s nedostatkem nebo naopak přebytkem potravin a plýtvání s nimi. Na druhé straně však jsou ve vyspělých zemích velké problémy s obezitou, které trápí spolu s  kardiovaskulárními nemocemi, cukrovkou řadu lidí. My si tento den připomeneme nějakou výbornou müsli tyčinkou, kterou nebudeme nikde vyhazovat, ale pochutnáme si na ni.

21. 10. Den jablek

Jablko je jedním z nejopěvovanějších produktů přírody. Jablka nám zevšedněla a často opomíjíme jejich význam pro naše zdraví. Obsahují celou řadu minerálních látek, jako je draslík, vápník, hořčík, dále širokou škálu vitamínů, především provitamín A, vitamín C a E.

Tento den připadá na neděli, ale to nám nevadí, my budeme v následujícím týdnu jablečnými pochoutkami zdobit Vaše talíře.

25. 10. Světový den těstovin

Další ze série říjnových dnů je den těstovin. Budeme Vám nabízet těstoviny více druhů, barev a chutí.

Společně se svým týmem kuchařek Vám u nás ve školní jídelně přeji dobrou chuť!