V říjnu uspořádala naše škola spolu se ZŠ Pardubice Josefa Ressla a CK Scandia –Czech Tour Jablonec nad Nisou cestu po Nizozemsku. Vyjížděli jsme 15. října ve večerních hodinách a hned ráno jsme začínali velmi zajímavou exkurzí na největší květinové burze na světě v Alsmeeru. Byl to nevšední zážitek vidět stovky  elektro- vozíčků, jak dopravují různě barevné květiny z celého světa. Dále naše cesta pokračovala do Madurodamu, parku, který ukazuje Holandsko v miniatuře. Všem se nám to moc líbilo.  Velmi příjemné bylo i zastavení v lázních Scheveningen, které leží u moře. Bylo nádherně a mnozí z nás nevydrželi a smočili si nohy, nasbírali mušličky a nadýchali se mořského vzduchu. První den jsme zakončili v druhém největším městě Nizozemí Den Haagu, které je zároveň i sídelním městem. Prošli jsme se a zhlédli parlament a královský palác. Pak už naše cesta směřovala na ubytování do kempu. Bydleli jsme v pěkných chatičkách. Ráno jsme se probudili do krásného teplého slunečného dne a hned jsme vyrazili na rodinnou farmu, kde jsme se seznámili s výrobou tradičních dřeváků a výrobou sýrů gouda. Čekala na nás i ochutnávka různých sýrů s příchutí a drobný nákup suvenýrů. Na farmě jsme se ještě posilnili domácím jablečným štrúdlem a pokračovali jsme za dalším poznáním.  Zastávkou se stal i skanzen Zaanse Schans s větrnými mlýny a typickými holandskými domy. V druhém dni jsme ještě stihli projít nádhernou a velmi malebnou rybářskou vesničku Volendam, která leží u moře, kde někteří z nás ochutnali dobroty, které nabízí holandská kuchyně jako například sladkou oplatku se šlehačkou nebo ryby na různé způsoby. Z  Volendamu se nám vůbec nechtělo odjet, a proto pan Šmíd vymyslel grilování párečků. Pochutnali jsme si a vyrazili opět na ubytování do kempu. Poslední den jsme vyrazili hned ráno do Naardenu a navštívili muzeum J. A. Komenského, kde jsme zhlédli krátký film a stáli u místa, kde je J. A. Komenský pohřben. Už jsme se těšili do hlavního města Amsterdamu. Začali jsme na lodičce hodinovou projížďkou po grachtech. Bylo to velmi příjemné a pěkné. Pak už jsme se prodírali uličkami Amsterdamu, koukali na památky a obdivovali ruch velkoměsta, hlavně cvrkot na kolech. Byli jsme se podívati v královské brusírně diamantů, což bylo taky velmi hezké. Putování po Nizozemsku bylo bezva, počasí krásné a zážitky na celý život. Moc se nám všem líbilo a už se těšíme, že zase někdy vyrazíme a budeme objevovat krásy cestování!

František Němec