V rámci evropského projektu implementace I-KAP II se sešli naši žáci se středoškolskými pedagogy na dopoledním programu zajímavých, zábavných a poučných pokusů, tentokráte s kapalným dusíkem.

Trochu času strávili zjišťováním základních informací o dusíku, drtivou většinu ale strávili nad pokusy. Přestože by nás mohlo mrazit (teplota vypařování kapalného dusíku je mínus -196 stupňů Celsia), všichni si pokusy skvěle užili.
Namátkou: kladívkem z modelovací hmoty zatloukli hřebík do dřeva, kladivem nadrtili petrželku na polívku, vyrobili tryskové pingpongové míčky, zhášeli oheň, a nakonec během pár sekund vyrobili chutnou zmrzlinu. Bylo i pár nebezpečnějších pokusů, na které se pouze podívali.
Na závěr vytvořili společně “internetový profil” dusíku, ve kterém shrnuli mnoho poznatků, které nabyli.